detektyw poznań

Czym zajmuje się prywatny detektyw?

Detektyw to potoczna nazwa osoby, która prowadzi śledztwo tak zwanymi metodami niejawnymi. Może to być osoba świadcząca takie usługi dla firm i osób prywatnych w ramach licencji na taką działalność, ale także na przykład utajniony pracownik policji.

Biura detektywistyczne w Polsce mają w porównaniu z innymi krajami krótką historię. Pierwsze zaczęły się pojawiać na początku lat 90., w okresie przemian ustrojowych.

W Polsce zawód detektywa jest uregulowany prawnie dopiero od 2001 roku za sprawą ustawy o usługach detektywistycznych. Często usługi detektywistyczne są łączone z ochroną osób i mienia, jednak pomimo niektórych zbieżności usługi te są regulowane przez inne ustawy.

Do czego przydaje się w Polsce prywatny detektyw?

Najczęściej słyszy się, że detektywi są wynajmowani do poszukiwania zaginionych. Korzystając z legalnych, ale niepopularnych metod przeszukiwania Internetu, docierania do źródeł, rozmowy z ludźmi oraz za pomocą umiejętności łączenia poszlak, detektywi często odnoszą w tej materii sukces. Równie często, gdy usługi prywatnego detektywa nie zdadzą egzaminu, do poszukiwania zaginionych wykorzystywani są osoby jasnowidzące i ich umiejętności.

Usługi prywatnego detektywa są też często potrzebne osobom, którym potrzebne są dowody na niewierność partnera. Wykrywanie zdrad przez śledztwo staje się coraz bardziej popularne, w telewizji powstają nawet paradokumentalne seriale o wykrywaniu tego rodzaju przewinień.
Detektywi w swojej pracy wykorzystują powszechnie dostępne źródła, takie jak wspomniany wcześniej Internet lub zasięganie języka u osób powiązanych z zaginionymi lub zdradzającymi obiektami poszukiwań.

Oprócz tego wykorzystywany jest na przykład OSINT czyli biały wywiad. Wykorzystując ogólnodostępne źródła takie jak numer telefonu, ostatni adres przebywania czy ostatnio zrobione zdjęcie, dzięki specjalistycznym metodom można znaleźć poszlaki, na przykład dowody na fałszowanie dokumentów lub zdjęć.

Częste jest na przykład lokalizowanie za pomocą paczkomatu. Jeśli poszukujemy osoby zaginionej (lub chcącej uchodzić za zaginioną) to możemy za pomocą numeru telefonu zlokalizować najczęściej wybierany dla niego paczkomat. Pozwala to podejrzewać, że zaginiony stacjonuje gdzieś w pobliżu. Wbrew pozorom metoda ta przynosi często zaskakujące efekty.

Inną metodą jest sprawdzanie zdjęć. W Internecie jest mnóstwo generatorów nieprawdziwych, nieistniejących twarzy. Niektóre z nich korzystają z zaawansowanej sztucznej inteligencji i na pierwszy rzut oka takich zdjęć nie można odróżnić od prawdziwych. Jednak wprawny śledczy, po charakterystycznych elementach takich zdjęć, jest w stanie wyciągnąć z nich wnioski pozwalające na przykład na wykrywanie zdrad.